Parafia Podwyższenia
Krzyża Świętego
w Przegędzy

Aktualności
Ogłoszenia parafialne
Intencje mszalne
Transmisja na żywo
Cmentarz parafialny

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

22-01-2025
Administrator Archidiecezji Katowickiej łączy się duchowo z poszkodowanymi z kopalni Knurów-Szczygłowice i ich rodzinami.
Administrator Archidiecezji Katowickiej łączy się duchowo z poszkodowanymi z kopalni Knurów-Szczygłowice i ich rodzinami.
19-01-2025
19 stycznia w luterańskim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne.
19 stycznia w luterańskim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne. Modlitwie przewodniczył bp Marian Niemiec. Witając zgromadzonych zwrócił uwagę na to, że chrześcijanie są o wiele bliżej siebie niż w 1908 roku, gdy zainicjowano styczniowe modlitwy o jedność. – Wierzę, że Bogu miłe nasze spotkania i nasze modlitwy. Wierzę, że łaskawy Bóg przyzna się do nas i pobłogosławi nasze nabożeństwo – mówił.  Homilię wygłosił bp Marek Szkudło. Odniósł się do odczytanego w trakcie nabożeństwa fragmentu Kazania na Górze, w którym Chrystus zachęca do troski o królestwo Boże. Podkreślił, że postawą wyróżniającą chrześcijan powinna być troska o sprawy duchowe. – Wbrew temu, co mówi nam dzisiejszy świat, mamy czego szukać, mamy się o co starać. Nie o własny komfort i zabezpieczenie finansowe, polityczne czy społeczne. Tylko o Królestwo Boże! – mówił. Zwrócił uwagę, że tylko motywowani głęboką wiarą chrześcijanie różnych wyznań są w stanie dążyć do jedności. W tym kontekście przywołał czytanie z Księgi Rodzaju, w którym autor podkreślił stwórczą moc Słowa. – Ten pierwszy rozbłysk Słowa na kartach naszej historii jest bardzo konkretny: jeśli chcemy „być jedno, aby świat uwierzył” (por. J 17, 21) musimy żyć w świetle i w tym świetle się spotykać! Tylko w tym świetle bezład i ciemność grzechu możemy wspólnie pokonać – podkreślił. Bp Szkudło przytoczył słowa Teofila z Antiochii: „Ludzkie oczy nie mogą zobaczyć Boga, ale daje się On widzieć w swoich dziełach i przeczuć w zatroskaniu o nas. Tak jak ktoś, kto widzi w pełni ożaglowany statek wpływający do portu, zakłada, że ma on kapitana, który nim kieruje, tak my musimy dostrzec, że Bóg jest kapitanem całego wszechświata, nawet jeśli nie jest widoczny dla oczu ciała, bo wzrok go nie dojrzy”. – I choć wpływamy tym statkiem do rozmaitych portów, wedle nurtów historii, które nie zawsze przewidujemy i jeszcze rzadziej rozumiemy, nie wolno nam zwątpić, że ten kapitan istnieje, ale również się troszczy. (…) I bez względu na to, do jakich portów zawiniemy, w końcu nasza wędrówka cel osiągnie. Cel jest tylko jeden. Nazywa się Królestwo Boże – zakończył.  W centralnym nabożeństwie ekumenicznym w Katowicach wzięli udział duchowni różnych wspólnot wchodzących w skład Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, a także przełożeni i klerycy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, przedstawiciele miasta Katowice oraz wierni.
19-01-2025
W niedzielę 19 stycznia bp Marek Szkudło modlił się wraz z członkami Apostolstwa Chorych w bazylice ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.
Do franciszkańskiej bazyliki pw. św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach, gdzie znajduje się monumentalnych rozmiarów szopka bożonarodzeniowa, przyjechali członkowie Apostolstwa Chorych: chorzy, niepełnosprawni i osłabieni wiekiem. Eucharystii przewodniczył bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. W homilii bp Marek mówił o wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Wskazał, że św. Jan w Ewangelii określił to wydarzenie jako „początek znaków”. – Jedno zdanie Ewangelisty, napisane na samym końcu i podsumowujące tę historię, jest w rzeczywistości najważniejsze. Mówi o tym, że Jezus uczynił znak. „Początek znaków”, to znaczy, że zaraz potem snuta będzie opowieść o kolejnych. O znakach, czyli cudach, bo tak rozumiemy to wydarzenie, które miało miejsce za weselnym stołem. Taka jest istota cudu: zawsze jest znakiem – podkreślał bp Szkudło. Biskup zachęcał chorych do tego, aby w bezsilności, która często naznacza ich codzienne życie, nie tracili wiary i ufności w słowa i moc Zbawiciela. – Powiedz to dzisiaj Jezusowi dopiero co narodzonemu, otoczonemu pasterzami i mędrcami, zwierzętami i ludźmi, ukochanymi rodzicami, z których każde musiało przejść swoją próbę wiary, powiedz Mu: „spraw, abym przejrzał. Spraw, abym dostrzegł największe cuda, które uczyniłeś w moim życiu. Wielu z nich nie widzę, a jeszcze większej liczby nie potrafię uznać za cud. Bo cierpię, bo jestem chory, bo majątek wydałem na lekarzy, bo boję się dotknąć rąbka Twego płaszcza…” – zachęcał bp Marek. Nawiązując do hasła trwającego Roku Jubileuszowego „Pielgrzymki nadziei”, bp Marek Szkudło wskazał na źródło nadziei, z którego mogą czerpać nie tylko chorzy, ale wszyscy wierzący. – Brakuje Ci nadziei? Czujesz się porzucony, czy wręcz spustoszony? Czy spustoszenie, którego w twoim ciele dokonuje choroba, powoduje, że tracisz nadzieję? Uwierz słowom pochodzącym z ust Najwyższego, takim imieniem nazywano Słowo, które stało się Ciałem. On jest Mądrością. I to On wie najlepiej nie tylko, jaka rola przypada każdemu z nas w tym życiu – mówił hierarcha i zachęcał, aby pomimo trudności i przeciwieństw choroby, realizować wezwanie zawarte w dzisiejszym psalmie: „Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów”. – Myślę sobie, że dzisiaj trzeba podkreślić, nie można o tym nie wspomnieć: Apostolstwo Chorych jest – tak, jak to ujął Franciszek – „hymnem na cześć ludzkiej godności, pieśnią nadziei, która domaga się zgodnego chóru całego społeczeństwa”. Oby jak największe tłumy chciały śpiewać wraz z Wami! Obyście tym hymnem nadziei zarazili całą ludzkość. Oby Gody w Kanie Galilejskiej ogarnęły świat cały za Waszą sprawą – zakończył bp Szkudło. Po Mszy św. zostało odprawione nabożeństwo, które było połączone z indywidualnym błogosławieństwem chorych Najświętszym Sakramentem. ton / katowice.gosc.pl
17-01-2025
Duszpasterze i doradcy spotkali się w Domu Rekolekcyjnym Nazaret w Piekarach Śląskich.
W dniach 14-15 stycznia w Domu Rekolekcyjnym Nazaret w Piekarach Śląskich odbył się zjazd dyrektorów duszpasterstw rodzin i diecezjalnych doradców życia rodzinnego z rejonu południowej Polski. Uczestnicy warsztatów opracowywali konkretne propozycje działań skierowanych do małżeństw i rodzin, szczególnie tych pozostających na marginesie życia parafialnego. We wprowadzeniu ks. Robert Wielądek, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, odwołując się do nowego przykazania miłości, podkreślił, że duszpasterstwo rodzin powinno koncentrować się na realizacji tego przykazania w praktyce. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia, której przewodniczył bp Adam Wodarczyk, członek Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej zwrócił uwagę na kluczową rolę duszpasterstw rodzin w dzisiejszym świecie. Wyraził również wdzięczność za bogactwo inicjatyw podejmowanych przez diecezjalne ośrodki duszpasterstw rodzin, które odpowiadają na potrzeby współczesnych rodzin i ich wyzwania.
16-01-2025
Z przykrością zawiadamiamy, że 16.01 zmarł śp. ks. Henryk Kieras, proboszcz parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Szczerbicach.
Z przykrością zawiadamiamy, że 16.01 w wieku 59 lat, w 34. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Henryk Kieras (rocznik święceń 1991), proboszcz parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Szczerbicach.
15-01-2025
Dla pielgrzymów, którzy chcą lepiej poznać archidiecezję przygotowano konkurs „Sto na sto”.
W Roku Jubileuszowym obok pielgrzymek do katowickiej katedry oraz kościołów jubileuszowych istnieje możliwość nawiedzenia stu ciekawych miejsc w ramach konkursu „Sto na sto”. Wybrane miejsca znajdują się na terenie całej archidiecezji, od południa do północy (od Godowa do Piekar Śląskich), od zachodu do wschodu (od Pogrzebienia do Chełmu Śląskiego). Odwiedzane miasta, miasteczka, wioski, archidiecezji katowickiej mają wiele do opowiedzenia: o ludziach, którzy tworzyli ten region, o zabytkach, które kryją się w ich świątyniach, o swoich wspólnotach parafialnych którymi się chlubią. Wsłuchując się w szept historii odkryjemy XIX i XX wieczny Śląsk, teren głębokich przemian, ale także Śląsk przed-przemysłowy, o którym opowiadają drewniane kościółki rozsiane na Ziemi Pszczyńskiej oraz w innych rejonach naszej diecezji. Na trasie pielgrzymowania znalazło się przynajmniej jedno miejsce z każdego dekanatu. Uwzględniono także lokalizacje o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, które mogą być doskonałą alternatywą dla wypadu za miasto. To wspaniała okazja, by odkrywać uroki zielonego Śląska. Oprócz miejsc sakralnych i krajobrazowych na trasie uwzględniono również instytucje muzealne. Ich odwiedzenie pozwala lepiej zrozumieć historyczny kontekst działalności najpierw Administracji Apostolskiej dla Górnego Śląska, a później diecezji katowickiej. Szczególnie warte odwiedzenia są: Muzeum Powstań Śląskich, Muzeum Śląskim (2 wystawy stałe: Światło historii, Górny Śląsk na przestrzeni dziejów; Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej), Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków, Śląskim Centrum Wolności i Solidarności oraz Panteonie Górnośląskim. "Sto na sto" to wyjątkowe spotkanie z przeszłością – piękna opowieść o ludziach, którzy przez sto lat, w różnych uwarunkowaniach politycznych, wraz ze swoimi duszpasterzami szli ramię w ramię, zapisując kolejne karty historii naszego lokalnego Kościoła. To opowieść o osobach z charakterem i niezachwianą wiarą, których życie nie złamało. Mieli wizję i marzenia, które realizowali z determinacją. Na szlaku "sto na sto" spotkamy właśnie takie wyjątkowe osobowości, zdolne inspirować nas, ludzi XXI wieku. Zachęcamy do podjęcia pielgrzymki na różne sposoby: samochodem, pociągiem czy rowerem. Można wyruszyć w samotności, z rodziną, przyjaciółmi lub grupą parafialną. Oprócz pogłębiania wiedzy o naszej archidiecezji, wędrówka będzie doskonałą okazją do budowania więzi – rodzinnych i wspólnotowych. Co zrobić, by wziąć udział w konkursie?

O parafii

Przegędza to wioska znajdująca się pomiędzy Rybnikiem a Leszczynami. Nazwa miejscowości została umieszczona wśród kilkudziesięciu osad obciążonych dziesięciną na rzecz Kolegiaty Św. Krzyża w Opolu. Sam kościół do rangi kolegiackiej został podniesiony w XIII wieku, ale wykaz zobowiązań poszczególnych wsi znamy dopiero z XVII-wiecznego transumptu. Parafia przegędzka jest jednak dużo młodsza ? istnieje bowiem od 1973 roku. Przegędza początkowo była związana z parafią rybnicką, która w szczytowym okresie swojej działalności skupiała 25 miejscowości, a w późniejszym okresie, aż do 1973 roku, z parafią leszczyńską św. Andrzeja Boboli. Msze św. odprawiano wówczas w małej, przydrożnej kaplicy.
Wierni z Przegędzy - wówczas wspólnoty liczącej zaledwie 1200 osób - mieli jednak ambicje, by zbudować własny kościół. Droga do Leszczyn zajmowała bowiem od 20 do 35 minut.

Liturgia

Podcast

Wiadomości

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Przegędzy , siedziba: 44-238 Przegędza, ul. Mikołowska 61a.